Karma

Autor:Nicu Hăloiu


Adăugat de: nicu hăloiu

vineri, 13 august 2021

Karma
...
Îmi amintesc cum prin anii 90 tot felul de tembeli apăreau pe canalele TV, aburindu-ne cu ”binefacerile” privatizărilor ”strategice”, pentru ca populația să accepte mai ușor, de fapt nimic altceva decât jefuirea României în cel mai barbar mod cu putință. Iar asasinii economici veniți ”de dincolo” erau prezentați ca niște ”salvatori ai neamului” Cele mai multe dintre acele jigogii mai trăiesc. Chiar bătrâni , ca și Iliescu sau Roman, Văcăroiu sau Măgureanu, merită nu pensiile nesimțite pe care le primesc, ci câte un glonț în ceafă, ca de altfel majoritatea șacalilor care au participat la administrarea țării în ultimii 30 de ani. Oricum, pe toți istoria îi va consemna ca fiind călăii României. Iar dacă nu-i va consemna istoria, îi vom ține noi minte. Karma lor e atât de grea, încât nici 100 generații de urmași n-ar fi suficiente ca prin suferință să spele monstruozitățile înaintașilor lor.
...
Vai de voi bipezi care-ați distrus o țară,
Care chiar atunci părea că s-a născut,
Și peste mii de ani la fel o să vă doară
Pedeapsa pentru răul pe care l-ați făcut!
...
Îmi amintesc de-atunci, haită de șacali
Cum vă băteați pe piept că ne-ați salvat,
Când voi erați de fapt călăi și criminali,
Ce tocmai ne-ați scos țara la mezat!
...
Vai de voi, netrebnici derbedei,
Vai de voi și vai de urmașii voștri,
În timp ce vă priveam sperând ca proștii,
Voi ne vindeați și țara și viitorul ei!
...
Voi toți erați de fapt călăi și criminali,
Tâlhari ce ne-ați vândut și gustul pâinii,
Îmi amintesc, erați o haită de șacali,
Care jucați cum vă cântau stăpânii!
...
Ne vindeați atunci pe câțiva dolari,
Cine se-mpotrivea era tras de urechi,
Îmi amintesc de-atunci, haită de șacali
Cum vindeați răzând acest neam străvechi!
...
Românii astăzi bat din poartă-n poartă,
Pentru că ați vândut biata țărișoară
Vinovată doar că e foarte bogată.
Și peste mii de ani la fel o să vă doară!
...
Se prea poate azi, să nu vă mai pese
De tot răul pe care țării l-ați făcut,
Pentru crima voastră nu avem pedepse,
Dar era mai bine să nu vă fi născut!
...
Toți urmașii voștri vor plăti din greu,
Pentru crima voastră de înaltă trădare
Și peste mii de ani veți simți cum doare,
Trădători de țară și de Dumnezeu!


vezi mai multe poezii de: nicu hăloiu


Detalii poezie:

  • »» Tema poeziei: Adevăr
  • »» Poezie de debut? nu
  • »» A mai fost postată pe acest site? nu
  • »» A mai fost postată pe alte site-uri? nu
  • »» Vrei să fie analizată critic? da


Distribuie pe:






Împărtăşeşte-ne opinia ta:

Pentru a scrie un comentariu trebuie să fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.