Ironia

Autor:Nicu Hăloiu


Adăugat de: nicu hăloiu

joi, 06 aprilie 2023

Ironia
...
Pe zi ce trece trăim tot mai prost
Și-atunci ne-ntrebăm, nedumeriți:
În România mai au oare vreun rost,
Președinția, guvernul, parlamentul
Ce se dovedesc a fi doar instrumentul
Prin care suntem tot mai sărăciți?!
...
Ne pun la câțiva ani, la pensii și salarii,
În schimb prețurile zi după zi tot cresc,
Deși ne mai aburește câte-un ipocrit
Știm că-n România sunt stăpâni șacalii
Ce nu fac altceva decât scumpesc,
Să nu care cumva să piardă din profit!
...
Deci, România asta, cui oare aparține?
Și ce statut mai are, anexă, colonie?
Păi dacă-n România străinii sunt stăpâni,
Și cam totul s-a vândut loazelor străine,
Guvernarea țării nu-i simplă ironie,
Cum ironie-i votul luat de la români?!


vezi mai multe poezii de: nicu hăloiu


Detalii poezie:

  • »» Tema poeziei: Adevăr
  • »» Poezie de debut? nu
  • »» A mai fost postată pe acest site? nu
  • »» A mai fost postată pe alte site-uri? nu
  • »» Vrei să fie analizată critic? da


Distribuie pe:






Împărtăşeşte-ne opinia ta:

Pentru a scrie un comentariu trebuie să fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.