Și fără noi

Autor:Nicu Hăloiu


Adăugat de: nicu hăloiu

luni, 24 octombrie 2022

Și fără noi
...
Că nu ne vreți la voi pe bătătură,
În Europa voastră de rahat,
Oricum nu sunteți decât o făcătură,
Un mecanism făcut pentru furat!
...
Mai deunăzi spunea un neamț cretin
Că România este vest sălbatic,
Dar voi ce sunteți? Vestul democratic
Care ne jefuiește doar așa...puțin?!
...
Ați venit la noi să faceți bani
Și v-am primit cu brațele deschise,
Voi pentru noi aveți ușile închise
Noi vouă prieteni, voi nouă dușmani!
...
Ne-ați respins a nu știm câta oară
Accesul în schengen, pentru că nu ne vreți,
Dar Europa voastră-i parcă tot mai goală,
Iar voi, tot mai neputincioși și mici păreți!
...
Mare lucru noi n-avem ce vă face,
Ne vom pregăti să schimbăm macazul,
Ne vom întoarce la mămăliga și la prazul
Cu care am crescut și am trăit în pace!
...
Vă vom trimite de-aici obedienții,
Cu care ne-ați jefuit atâția ani,
Dar vă avertizăm, să nu aveți pretenții,
Nu credem că ne-ați dori dușmani!
...
V-ați pus la noi pe tron marionete,
Păpuși docile ce-aleargă pentru voi?
Să vă luați de-aici loazele infecte,
Că trădătorilor le declarăm război!
...
Și fără noi clădiți noua voastră eră,
Cu lesbiene, pedofili și homosexuali
Europa și fără noi poate fi prosperă
Puteți și fără noi să deveniți globali!
...
Iar dacă vreodată veți da de necaz
Și veți veni la noi pentru mâncare,
Vă vom da din milă, pentru fiecare,
Câte două ouă și un fir de praz!












vezi mai multe poezii de: nicu hăloiu


Detalii poezie:

  • »» Tema poeziei: Adevăr
  • »» Poezie de debut? nu
  • »» A mai fost postată pe acest site? nu
  • »» A mai fost postată pe alte site-uri? nu
  • »» Vrei să fie analizată critic? da


Distribuie pe:






Împărtăşeşte-ne opinia ta:

Pentru a scrie un comentariu trebuie să fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.