Fără tine, ce-am fi fost noi oare?

Autor:Nicu Hăloiu


Adăugat de: nicu hăloiu

luni, 09 august 2021

Fără tine, ce-am fi fost noi oare?
...
Ce-am fi însemnat fără tine oare?
Dacă tu, nu te-ai fi născut între noi,
Doamne, cât am fi fost de goi
Și mai mărunți și mai fără valoare!
....
Mai mici decât tine-au fost canonizați
Și îi avem acum sfinți prin calendare,
Ei sunt o amintire și nu vor fi uitați,
Dar fără tine, ce-am f i fost noi oare?
...
Te-au studiat atâția, critici, exegeți
Ce și-au făcut prin tine-o carieră,
Să nu fii supărat, încearcă doar să ierți,
Oricum ne-ai rămas ultima citadelă!
...
În țara tot mai lipsită parcă de onoare,
În țara ce-și reneagă valorile creștine,
Tu ai rămas să dai esență și valoare
Acestui neam rămas cu-așa puține!


vezi mai multe poezii de: nicu hăloiu


Detalii poezie:

  • »» Tema poeziei: Adevăr
  • »» Poezie de debut? nu
  • »» A mai fost postată pe acest site? nu
  • »» A mai fost postată pe alte site-uri? nu
  • »» Vrei să fie analizată critic? da


Distribuie pe:






Împărtăşeşte-ne opinia ta:

Pentru a scrie un comentariu trebuie să fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.