Poezii despre Dragoste:


  • De ce să nu fim mai buni?

    De ce să fim răi atunci când putem fi buni,
    Când lumea e un câmp de lumină sub pașii nebuni?
    De ce să nu iubim atunci când suntem iubiți,
    Când brațele altora ne caută, deschise, fierbinți?


    « Andrei Guțu »
  • Rănile care nu se văd

    În mine stă tăcerea sub cerul ei stingher,
    Un freamăt ce se-ascunde în vechiul lui ungher
    Sub zidul dintre noi rămâne doar iertare,
    Și-ntr-o tăcere-adâncă mă-nalț acum spre soare.


    « Aurora Cristea »
  • Vocea care s-a întors acasă

    Cu curaj am pășit spre lumină,
    Și-n fiecare pas speranța strălucea,
    O chemare veche răsuna deplină,
    Iar în suflet reîntregirea se zărea.


    « Aurora Cristea »
  • Lacrimi în balanță

    Te caut iar în nopți cu sufletul aprins,
    Îți simt iubirea caldă care pătrunde-n mine,
    Și dorul mă cuprinde în vid și în abis
    Iar lacrimile-mi cad în nopțile divine.


    « Aurora Cristea »
  • Toamna în care am respirat altfel

    În abur cald se naște-un început,
    Și-n echilibru se întind iar pașii
    Un freamăt blând în mine s-a făcut,
    Când noaptea se coboară dintre aștri.


    « Aurora Cristea »
  • În tăcere iubirea se aude mai clar

    În inimă răsună iar un dor,
    Lumina strălucește mai ușor.
    Am un curaj și-o foame de iubire,
    De visul meu în veșnica trăire.


    « Aurora Cristea »
  • Dincolo de oglinzi

    Te caut printre visuri în ploaia ce nu tace,
    În freamătul de frunze şi-n noaptea care zace,
    În pasul care trece și-n clipa ce se frânge,
    În tot ce nu se spune şi unde nu se-ajunge.


    « Aurora Cristea »
  • Înfăptuire

    Ești poezie dinainte să te scriu
    Și ești râvnită dinainte să te știu.

    Cu ochii larg deschiși visam momentul,


    « Evelin L. Ș. Andrei »
  • Toamna în care am învățat să tac

    Pe frunza toamnei stau și-mi scriu destinul,
    Cu dorul vechi ce-mi bate-n piept suspinul.
    Oglinda nopții-mi spune iar că pier,
    Și că-n tăcere se-ascunde-un adevăr.


    « Aurora Cristea »
  • Roi de fluturi

    În zori de dor, când cerul plânge-n flori de lună,
    Se-nalță-n mine roi de fluturi, împreună,
    Din gândul tău îmi bate-n piept, fără pricină,
    O dulce adiere ce nu se mai termină.


    « Aurora Cristea »