Poezii despre Dragoste:
- De ce să nu fim mai buni?
De ce să fim răi atunci când putem fi buni,
Când lumea e un câmp de lumină sub pașii nebuni?
De ce să nu iubim atunci când suntem iubiți,
Când brațele altora ne caută, deschise, fierbinți?
« Andrei Guțu » - Rănile care nu se văd
În mine stă tăcerea sub cerul ei stingher,
Un freamăt ce se-ascunde în vechiul lui ungher
Sub zidul dintre noi rămâne doar iertare,
Și-ntr-o tăcere-adâncă mă-nalț acum spre soare.
« Aurora Cristea » - Vocea care s-a întors acasă
Cu curaj am pășit spre lumină,
Și-n fiecare pas speranța strălucea,
O chemare veche răsuna deplină,
Iar în suflet reîntregirea se zărea.
« Aurora Cristea » - Lacrimi în balanță
Te caut iar în nopți cu sufletul aprins,
Îți simt iubirea caldă care pătrunde-n mine,
Și dorul mă cuprinde în vid și în abis
Iar lacrimile-mi cad în nopțile divine.
« Aurora Cristea » - Toamna în care am respirat altfel
În abur cald se naște-un început,
Și-n echilibru se întind iar pașii
Un freamăt blând în mine s-a făcut,
Când noaptea se coboară dintre aștri.
« Aurora Cristea » - În tăcere iubirea se aude mai clar
În inimă răsună iar un dor,
Lumina strălucește mai ușor.
Am un curaj și-o foame de iubire,
De visul meu în veșnica trăire.
« Aurora Cristea » - Dincolo de oglinzi
Te caut printre visuri în ploaia ce nu tace,
În freamătul de frunze şi-n noaptea care zace,
În pasul care trece și-n clipa ce se frânge,
În tot ce nu se spune şi unde nu se-ajunge.
« Aurora Cristea » - Înfăptuire
Ești poezie dinainte să te scriu
Și ești râvnită dinainte să te știu.
Cu ochii larg deschiși visam momentul,
« Evelin L. Ș. Andrei » - Toamna în care am învățat să tac
Pe frunza toamnei stau și-mi scriu destinul,
Cu dorul vechi ce-mi bate-n piept suspinul.
Oglinda nopții-mi spune iar că pier,
Și că-n tăcere se-ascunde-un adevăr.
« Aurora Cristea » - Roi de fluturi
În zori de dor, când cerul plânge-n flori de lună,
Se-nalță-n mine roi de fluturi, împreună,
Din gândul tău îmi bate-n piept, fără pricină,
O dulce adiere ce nu se mai termină.
« Aurora Cristea »

