Briking niuz

Autor:Nicu Hăloiu


Adăugat de: nicu hăloiu

duminică, 10 martie 2024

Briking niuz
...
Deși mi-am asumat un rol, de a vă ține la curent,
Cu starea națiunii noastre în contextul mondial,
Nu cred că vă voi aduce briking niuzuri permenent,
Fiind prea multe noutăți în spațiu-acesta virtual!
...
Tot iese un președinte și cere arme, cere arme,
Că l-au năpădit muscalii și nu știe cum să scape,
De-mi vine să-l iau la șuturi și să-i trag câteva palme,
Ăsta vrea musai război, întreaga lumea s-o îngroape!
...
Tot războiul ăsta-i șmecher și are un scop ascuns,
Scop ce-l știe-ntreaga lume dar pare de nepătruns,
Deși se știe foarte bine că țara zevzecului de zbiară
N-are niciun drept să fie, că istoric n-a fost țară!
...
Dar a devenit fieful intereselor obscure
Ale oculților globali ce au bani dar n-au scrupule,
Care aveau de mult acolo tot felul de laboratoare
Unde făceau experiențe pe oameni, îngrozitoare!
...
Și-acum vine măscăriciul să se plângă lumii-ntregi
Că fac muscalii-n țara lui abuzuri și fărdelegi.
Iar occidentul a pus botul și-l crede pe maimuțoi
Nu-i pasă că-n felul ăsta apropie lumii sfârșitul,
Cât timp din războiul ăsta își constituie profitul.
Și uite-așa se-ndreaptă lumea către ultimul război!
...
Lumea-ntreagă e bolnavă prin ce se petrece-acum,
Omenirea e pe ducă, e pe ultimul ei drum,
Nu știm cum și unde-ncepe, dar va fi apocalipsă,
Toți profeții au spus asta dar n-au dat o dată fixă,
Sau poate nu ne dăm seama pentru că suntem încă vii
Iar noi trăim Apocalipsa de fapt, în fiecare zi!
...
Și vom rămâne victimile vremilor și neputinței
Câtă vreme nu trezim în noi legile conștiinței,
Cât timp averea și puterea sunt cele ce ne motivează,
Iar plăcerea ne devine cel mai puternic stimulent,
Vom rămâne fiecare, bipedul ce se holbează
La moartea acestei lumi, nedumerit și indolent!
...
Nu mai spun de Europa, că în Șengăn nu ne vrea,
Cică n-ar fi trebuit să fim în comunitate,
Au un IQ pe la Brusel că mai mic nici că se poate
Așa-i când suferi de-mbuibare și trăiești având de toate,
Multe explicații n-am, însă vă spun din experiență,
Proștii nu ne vor în Șengăn din teamă de concurență!
...
Olandezii nu ne vor, căci va deveni Constanța
Cel mai puternic port din UE și lor le scade importanța
Și cum s-au obișnuit cretinii să ne vorbească de sus,
Sigur n-o să le convină că vom avea ceva de spus!
..
Nici nu este de mirare că toată turma de anoști,
Ne-au tratat pe noi, românii, ca pe-o nație de proști,
Câtă vreme la capitolul de politică externă
Ne reprezintă impotenți cu creierul pus în bernă!
...
Dar și noi suntem de vină că ne ducem să votăm,
De treizeci de ani într-una aceeași clasă de pungași,
Deși cunoaștem foarte bine că de fapt nici nu contăm
Și-apoi ne văităm în umbră, nevăzuți și cârcotași!
...
Și dacă din suverană, țara-i astăzi colonie,
Să ne pregătim, că vine, cea mai mare pandemie:
Cică păpușarii lumii sunt foarte tare supărați,
Că din circul pandemiei n-au ieșit morții scontați!
...
C-a fost degeaba vaccinarea, tratată cu indiferență
De-aceea noi murim puțini, că n-are eficiență,
Dar dacă oamenii nu mor, iar totul este în zadar,
Vor transforma războiul ăsta, din clasic, în nuclear!
...
Pentru toți aceia care n-au fost aici de la-nceput,
Vom prezenta în continuare știrile pe foarte scurt:
...
Românii nu o duc bine pentru că nu-s de cuvânt.
Un președinte cere arme, cică războiul lui e sfânt.
Ghicitorii lumii spun că vine o apocalipsă,
Dar nu se știe când va fi, nu exist-o dată fixă!
...
Nu avem voie în Șengăn cică suntem second hand,
Dar asta nu e de-ajuns, cică n-am fi europeni
De parcă am proveni dintr-un ghetou de marțieni.
Și ne paște-o pandemie venită din no man's land!
...
Să faceți audiență, intrați mai des pe-acest canal
Și puneți multă presiune pe dreptul electoral,
De a obține în sfârșit, votul prin corespondență,
S-aveți timp de o berică și-o fripturică la grătar!
...
Altfel apare votul vostru acolo, băgat în plic
Când oricum n-are valoare, pentru ăștia e nimic,
Dar dă bine ca reclamă cum c-ar fi democrație,
Într-o țară sufocată de trădare și pros (pardon) hoție!


vezi mai multe poezii de: nicu hăloiu


Detalii poezie:

  • »» Tema poeziei: Adevăr
  • »» Poezie de debut? nu
  • »» A mai fost postată pe acest site? nu
  • »» A mai fost postată pe alte site-uri? nu
  • »» Vrei să fie analizată critic? da


Distribuie pe:






Împărtăşeşte-ne opinia ta:

Pentru a scrie un comentariu trebuie să fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.