1,2

Autor:Nicu Hăloiu


Adăugat de: nicu hăloiu

sâmbătă, 08 octombrie 2022

1 Văicăreala
...
Ne văităm de secetă cumplită,
Că-s din ce în ce mai puține ploi?
Că vremea-i mai mereu nepotrivită,
Că mâncăm mâncare otrăvită,
Dar câtă uscăciune este-n noi!
...
Nu spunem nimic, nu pomenim,
Alții sunt de vină că n-avem irigații,
Uitând că le-am furat cu tot cu stații
Și Doamne, câtă mâncare risipim!
...
Nu este Paște cum ne este Crăciun
Să nu cumpărăm tone de mâncare,
Să nu ne-mbuibăm ”că-i sărbătoare”,
Și tot ce ne rămâne ducem la gunoi,
Cu burțile umflate și sufletele goale
Asta se petrece de sărbători la noi
Și ne văităm că sunt puține ploi?!
...
Am vândut țara unor puteri străine,
Am vândut pământul că nu-l putem munci,
De n-am făcut-o noi, am tăcut, complici,
Am tot închis ochii să nu vedem jaful,
Sau am tăcut văzând ce se petrece-aici,
Acum ne văităm că se alege praful!
...
Ne-am născut în cea mai bună țară
Pe care poate-avea-o un popor,
Am ales în frunte doar cozi de topor,
Acum ne văităm că-i prea grea povara?
Suntem un popoor ce nu-și merită țara!
..
Nu suntem în stare s-o ținem curată,
Lăsăm în urma noastră tone de gunoaie
Apoi ne văităm că cerul nu dă ploaie,
Am ajuns să fim cea mai grea povară
Pentru țara asta lăsată moștenire
De cei ce n-au vândut o palmă de pământ
Și au apărat-o preferând să moară
Decât să-și încalce sacrul jurământ
De-a o apăra cu prețul vieții lor.
În timp ce noi alegem doar cozi de topor
Să conducă țara. Ce cumplită rușine,
Să nu ne mai văităm că sunt ploi puține!
...
Decât merităm, n-avem mai puțin,
Pentru România, noi suntem un chin,
Decât merităm, mai puțin n-avem
Pentru România, noi suntem blestem
N-avem mai puțin decât merităm
Iar dacă nu suntem în stare să luptăm
Să luăm de la tâlhari țara înapoi,
Nu ne rămâne decât să ne văităm
Că-n România sunt tot mai puține ploi!
...
2 ”Dolce et decorum est pro patria mori” (Horațiu)
...
Spunea Coșbuc (poet român care-a murit):
Nu-i totuna leu să mori ori câine-nlănțuit!
Păi să ieșim la luptă, iar dacă vrem victorii,
Să ducem lupta asta până la sfârșit,
Căci ”dolce et decorum est pro patria mori”!


vezi mai multe poezii de: nicu hăloiu


Detalii poezie:

  • »» Tema poeziei: Adevăr
  • »» Poezie de debut? nu
  • »» A mai fost postată pe acest site? nu
  • »» A mai fost postată pe alte site-uri? nu
  • »» Vrei să fie analizată critic? da


Distribuie pe:






Împărtăşeşte-ne opinia ta:

Pentru a scrie un comentariu trebuie să fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.