Poezii despre Viaţă:
- Christmas cards
O listǎ am de ani de zile
Într-o agendǎ de birou
Şi trec prin galbenele-i file
Doar de Crǎciun şi Anul Nou,
« Val » - Pianul sufletului de copil
În spațiul decorat
de sărbători,
cu atâta dragoste,
n-am uitat să-mi decorez
« AlbAtros » - Drumul meu
Eu mă retrag, un timp, acolo unde
lumina-ncearcă să pătrundă, iar,
când, dinspre întuneric, mai pătrunde
o fiară cu aspect tentacular.
« Daniel Vișan-Dimitriu » - Copacul nimănui
În adierea serii, sub el, priveam spre zări
plecarea primăverii, cu ale ei cântări;
În vara cea toridă, stăteam la umbra lui,
copacul nostru falnic, de fapt, al nimănui.
« Daniel Vișan-Dimitriu » - Desculță-n timp
Desculță
prin cântec de ploaie
pe margini de lume
prin ceas trecut
« AlbAtros » - Când...
Când sufletul tău râde şi dulcea primăvară
Răsfiră peste lume parfum de floare rară,
Să-ţi aminteşti, copile, când iarna ţese gerul-
Prin stratul de zăpadă răzbate ghiocelul.
« Adina Speranta » - Poezia "divelor"
Noi de când am început liceul
Ne plimbăm doar cu bmw-ul
Si pe toți ce ne-au iubit
Cu-al nost' fund i-am fraierit
« Gustavo El » - Îmbrăţişarea iernii
Am fost cuprins de braţe albe
Şi lin purtat prin munţi şi văi,
Am admirat steluţe-n salbe,
Pe magic fond de zurgălăi.
« Mihai Manolescu » - "Era noastră" sau "După Hristos"?
Trăim în “Era noastră”! Trăim “După Hristos”!
Cuvintele acestea ne sună-aşa frumos…
Dar după Hristos, oare, trăim cu-adevărat?
O, sensu-i doar istoric. Păcat… Mare păcat…
« andreionthepoetry » - Bătrânul Moş Crăciun
Aş fi putut să cred cu zeci de ani ‘nainte,
Pe când eram copil în satul dintre vii
Şi nu aveam pe-atunci ca azi atâta minte,
Că Moşul cel iubit e-un basm pentru copii,
« Val »

