UNEI CURTEZANE

Autor:STOMFF ANDREI AUREL


Adăugat de: stomff

marți, 05 mai 2015

UNEI CURTEZANE

Desculţ când am intrat în templul tău
Am şovăit să mă închin căci gândul
Mi-a spus că-mi va veni şi mie rândul
Să mă alungi, ca pe un lucru rău.

Dar te-am primit în braţe fără preget
Deşi cu multe gesturi vinovate.
Şi mi-ai lăsat să am pe mai departe
Din cupa desfătării, doar un deget.

Şi vrând să fiu mai ipocrit ca tine
Am îmbrăcat minciuna-n albe haine.
Aveam şi eu şi tu aceleaşi taine
Ce le-am ascuns, fiindu-ne ruşine.

Tu, purtătoare a sceptrului minciunii,
Că m-ai învins, nu-mi pare rău de loc.
De data asta n-am avut noroc
Dar nici nu urlu la ivitul lunii.

Deci, ţie, curtezană minunată,
Îţi mai rămâne totuşi o speranţă.
Să întâlneşti la capăt de vacanţă,
Un alt viteaz, cu mintea bulversată.

Înfruntă-l. Sigur n-ai să fi învinsă,
Deşi te cred că îţi doreşti nespus.
Şi el îţi va rămâne doar supus.
Împărăţia ta e prea întinsă.

Adio deci frumoasă curtezană.
Nu-mi pare rău că te-am avut o vreme.
Şi nici nu ai motive a te teme.
Sufletul meu nu poartă nici o rană.

Eu ştiu că n-am fost fără de prihană.


vezi mai multe poezii de: stomff


Detalii poezie:

  • »» Tema poeziei: Dragoste
  • »» Poezie de debut? nu
  • »» A mai fost postată pe acest site? nu
  • »» A mai fost postată pe alte site-uri? nu
  • »» Vrei să fie analizată critic? da


Distribuie pe:






Împărtăşeşte-ne opinia ta:

Pentru a scrie un comentariu trebuie să fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.



Comentarii:

Stomff ! Ești , de a dreptul incredibil !!! Și dacă vorbim despre răsfăț, trebuie să știi că e reciproc ,pentru că și tu ne răsfeți pe noi cu postarile tale.
mirimirela
marți, 05 mai 2015



Va multumesc tuturor. Uneori cred ca ma rasfatati si chiar masimt bine stiindu-ma citit. Multumesc inca o data tuturor.
stomff (autor)
marți, 05 mai 2015



fenomenal... imi plac aceste versuri:)
ali
marți, 05 mai 2015



Stomff, stop cadru! :)) E superba poezia . Nu e fortata , chiar deloc , rima complicata dar ce frumos pune accentul pe final de strofa ...Ultimul vers, definitoriu ...:)...Realmente , e foarte buna poezia !

Te felicit cu toata sinceritatea!
Adina Speranta
marți, 05 mai 2015



Super! Like!
Nelu Preda
marți, 05 mai 2015



Frumos, imi place mult!
Razvan Matei
marți, 05 mai 2015



Ma incanti cu fiecare poezie. Multumesc
oana
marți, 05 mai 2015