Spune parola ca să țipe viața

Autor:Gerra Orivera


Adăugat de: Gerra Orivera

marți, 06 octombrie 2015

-piesele albe ale iluziei-
*Adinei Speranța*


iau conturul râsului tău alb palmele împădurite miros
a tei înfloriți cât de greu te scutur din pelerină
(bagheta magică am uitat-o într-o altă viață pe colțul mesei prăfuit)
desprind de buze cuvintele aride
deși le-am spus să fie atente mereu li se destramă efemerul
pe la coate dacă întârzii în gloată inevitabil
te va strivi sau vei uita cine ești blana de fiară e la îndemână
chiar dacă ascunsă în ungherele ființei puterea vampirizează pe cel ce taie
cordonul ombilical al luminii să nu mă pierd oricăror explozii
voi înfrunta radiațiile numai esența să curgă curată revelație să-mi fiu
în vidul dintre respirații înghesui vreo cinci geneze
la care atașez în conformitate și apocalipsele aferente
da parcă am mai fost pe aici nu simți iubite urma prafului de pușcă
în vene când nici o lună nu-ți picură-n palmă și pare că blândețea nopții
refuză constant să-ți ocupe nervurile

oh de-aș reuși să ies din furie nu doar pentru o clipă

mai avem timp de-un extaz grăbit în rama violului zilnic da ascuns magistral
în subsolul paginii pe furiș mituim întunericul
sălbatic să ne posede concurența prezentă și viitoare
călăi suntem ai lumii toxic înfigem ventuze în tot
ne iubim cu ură părinte în dușmănie a toți cel mai aprig nouă
repudiem pe cel ce ne știe
ochii nu ni-i privim
e-atâta durere-n atingeri din pulberi
dacă-și dorește sufletul recompune mozaicuri astrale

coșul cu daruri de ”moș Nicolae” doar la un expir distanță
crezi sau nu în vârf de-arătător un olimp respiră râde și-n poante se învârte
destin de soare dacă pervertitorul clipei nu virusează pulsul magiei

peste o clipă
la start ne-aliniem

numai să îmbrăcăm smochingul potrivit de ceruri


vezi mai multe poezii de: Gerra Orivera


Detalii poezie:

  • »» Tema poeziei: Viaţă
  • »» Poezie de debut? nu
  • »» A mai fost postată pe acest site? nu
  • »» A mai fost postată pe alte site-uri? nu
  • »» Vrei să fie analizată critic? da


Distribuie pe:






Împărtăşeşte-ne opinia ta:

Pentru a scrie un comentariu trebuie să fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.



Comentarii:

Mă străduiesc Andrei să fac niște radiografii vieții care să ne expansioneze ființa - ceea ce zace sub zgură în noi, diamantul de 24 de karate al spiritului să ne scrie destinul nu cenușa! Grație pentru scanări! Cu mare drag.....
Gerra Orivera (autor)
miercuri, 07 octombrie 2015



Poate ca uneori ne iubim cu ura si nu simtim praful de pusca in vene dar concurenta prezenta si viitoare face lumea sa mearga , scartaind ades , hurducaindu-ne pe drumul vietii intr-o caleasca cu rotile sparte. Tare frumos scrii!
stomff
miercuri, 07 octombrie 2015



Mulțumesc de vibrație, Cami. Cu drag
Gerra Orivera (autor)
miercuri, 07 octombrie 2015



Las aici semn de lectura si toata aprecierea mea!
Cami
miercuri, 07 octombrie 2015



Sau pur și simplu suntem E.T. de pe diverse planete înrudite..... hihihihi Eu sunt deschisă oricăror ipoteze Aurel! Ca fii ai infinitului - cred că orice variantă conține o parte din adevăr! Cu drag
Gerra Orivera (autor)
miercuri, 07 octombrie 2015



Da, Gerra fiecare avem rezonanțe diferite, la unele persoane sunt foarte apropiate între ele, la alte persoane mai îndepărtate, totul e în funcție de informația luminii pe care o deține fiecare.Restul nu mă pot pronunța, Dumnezeu e în dimensiunea Veșnică, El știe totul despre universul nostru care este limitat în timp, deci în moarte.Numai bine, Gerra.
ALapis
marți, 06 octombrie 2015



Mulțumesc Aurel de citire! Numim abstract tot ce ține de-o cunoaștere ale cărei piese nu le știm defini exact - dar care pot picta o realitate mult mai adevărată decât cea aparentă! Și de stele putem spune că-s abstracte, sau de iubire... Tot ce ne duce într-un câmp necunoscut - îl putem numi abstract.. Dar tocmai capacitatea de-a abstracționa ne-a scos din rândul primatelor!
Cu drag
Gerra Orivera (autor)
marți, 06 octombrie 2015



Interesantă dedicație, fiecare are viziunea lui.Lumea abstractă a versului alb. Poezia în sine este o iluzie.
Mulțumesc, Gerra
ALapis
marți, 06 octombrie 2015