Siestă într-o după-amiază toridă

Autor:Gerra Orivera


Adăugat de: Gerra Orivera

miercuri, 15 iulie 2015

*travestiuri prin mine*


fugărită de-un soare sinucigaș amiaza și-ascunde disperarea încinsă
în umbra mea iubitoare
respirația devine un poem de flăcări vâslitul prin magma zilei
rebeliune inutilă când patul sau marea chemări de sirene atâtea soluții stau gata să-ți pice în poală
un zburător îți fură chipul cuvântul magic deschide trupul peștera comorilor
avidă soarbe resoarbe combină



pe respirația unei clipe era să fim fericiți
curbura galaxiilor boteza în ciutura mâinilor tandreți arhaice
rostogoleam timpul între noi cu viteza luminii
ecuația iubirii rezolva necunoscutele fără profesor
ochiul pivota în adâncuri ce nu știam se desprindea din piatră
un sfinx un vultur și un prometeu filtrau pragmatici răspunsuri heliotropice
adunam focurile din subpământuri axiomele cărnii lunecau între valve
scădeam stelele pe care le coboram în amfiteatrul inimii
să fie martore la împletirea pulsațiilor atentă la plusvaloare
matematica galactică nu se lăsa distrasă de radiațiile îmbrățișării
acuplarea elibera pegași râsul provoca seisme în umbră
să prindem cu lasoul infinitul în clipă înmulțeam pătratul aripilor
mereu un zenit de rezervă se ascundea pudic în moliciunea coapsei
respirația bifurcată schimba polii curcubeielor era să fim nuni cu începutul
unul se-mbăta privindu-se dublu inocența întorcea cuvântul de aur
sub limba divinului sfârâia grătarul creației
era să

soneria de la ușă sau poate butonul apocalipsei…


vezi mai multe poezii de: Gerra Orivera


Detalii poezie:

  • »» Tema poeziei: Viaţă
  • »» Poezie de debut? nu
  • »» A mai fost postată pe acest site? nu
  • »» A mai fost postată pe alte site-uri? da
  • »» Vrei să fie analizată critic? da


Distribuie pe:






Împărtăşeşte-ne opinia ta:

Pentru a scrie un comentariu trebuie să fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.



Comentarii:

Gerra , iar m-ai plimbat printr-un univers ,aparent tern ,si mi-ai aratat culorile :)

Sunt dependenta de tine, Gerra ! :) ...Fara tine nu as putea prinde infinitul in clipa :)..cu lasoul ,Gerra ? :)...Asta nu puteam s-o gandesc ...cata zburdalnicie e in tine ! :) si frumusete ,si daruire ! :)

Scumpa mea, lamureste-ma ,fara sa ma certi :), daca "era să"...este complet .

Te imbratisez cu stelele zambetului celest!...:)
Adina Speranta
joi, 16 iulie 2015



Asta și e intenția mea, Roxana! Să trasez niște tușe pe care cititorul să construiască propria lume! Și vrem să fie totul simplu - dar se prăbușesc atâtea cascade............ Cu drag te îmbrățișez!
Gerra Orivera (autor)
joi, 16 iulie 2015



Onorată Petrică! Cu drag!
Gerra Orivera (autor)
joi, 16 iulie 2015



Foarte complex universul tau poetic Gerra, bogat in metafore, labirint prin care cititorul desluseste sensuri, sentimente la care pare ca se acordeaza elementele primordiale, universul dar e prezenta si agonia fiindca "matematica galactică nu se lăsa distrasă de radiațiile îmbrățișării" si iata, nu se poate ignora butonul apocalipsei. Captivant poem! Aprecierile mele!
roxana.c
miercuri, 15 iulie 2015



Delectare minunata la textul tau Gerra!

Merci
petrica_c
miercuri, 15 iulie 2015



Onorată de apreciere Alex! Drag!
Gerra Orivera (autor)
miercuri, 15 iulie 2015



Încântată Remus! Fi binecuvântat!
Gerra Orivera (autor)
miercuri, 15 iulie 2015



Imi place stilul tau. Cu drag
alex
miercuri, 15 iulie 2015



N-am putut sa trec mai departe,fara a-ti lasa aici un semn de apreciere. Multumesc
Remus Bajan
miercuri, 15 iulie 2015