Plângând după firele de păr căzute - Bai Juyi

În fiecare dimineaţă mă lamentam c-a început să-mi cadă părul;
În fiecare seară mă lamentam pentru firele de păr căzute.
Când mi-a cazut tot părul... a fost într-adevăr lamentabil!
Dar acum, că nu mai am deloc păr, nu-i chiar aşa de rău.


Trad. Petru Dimofte

Adăugat de: Mierla

vezi mai multe poezii de: Bai Juyi



Distribuie:






Împărtăşeşte-ne opinia ta:

Pentru a scrie un comentariu trebuie să fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.