Mai bine, vino şi bea vin cu mine (din "Recomandând vinul") - Bai Juyi

Nu te duce să escaladezi munţii albaştri,
munţii albaştri sunt împânziţi de obsesii şi de furie;
fiecare înţelept, mustind de cunoaştere şi de viziuni
se făleşte în faţa celorlalţi, vânând merite, glorie şi putere.
Peştii ajung în farfurie pentru că muşcă momeala;
moliile ard pentru că sunt atrase de lampă.
Mai bine, vino să bem vinul împreună;
eliberează-te, dă în clocot, dă în clocot până simţi că pluteşti.





Trad. Petru Dimofte

Adăugat de: Mierla

vezi mai multe poezii de: Bai Juyi



Distribuie:






Împărtăşeşte-ne opinia ta:

Pentru a scrie un comentariu trebuie să fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.