La revedere - Rabindranath Tagore

Mi-am luat permisiunea. Luați-mi rămas bun, frații mei!
Mă înclin în fața voastră tuturor și plec.

Aici vă dau înapoi cheile ușii mele
---și renunț la orice drept asupra casei mele.
Vă cer doar niște ultime cuvinte frumoase.

Am fost vecini mult timp,
dar am primit mai mult decât puteam da.
Acum s-a luminat ziua
și lampa care mi-a luminat colțul întunecat s-a stins.
A venit o chemare și sunt gata de călătorie.

Adăugat de: Gerra Orivera

vezi mai multe poezii de: Rabindranath Tagore



Distribuie:






Împărtăşeşte-ne opinia ta:

Pentru a scrie un comentariu trebuie să fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.