Incizie pe cordul harului

Autor:Gerra Orivera


Adăugat de: Gerra Orivera

joi, 09 iulie 2015

împărtășire din vocabulă creatoare
*Criticului Blând spre oglindire*

ca să poți uni tăcerile desparți flăcări linia vieții
mările suprasaturate de roșu
îți lasă țărmurile sleite de rugă arenele devarsă războaie
cu burta golită de aștri
în ambele tabere
numeri palpezi molecula de aer semințele aripii
lasă brazdă adâncă în timpul tău selenar
beat de singurătate
smulgi din oglindă sosia de carne
neputinței de-a fi în acord cu modelul unic
îi întinzi nodurile orizontul
se pipăie
gândul bulimic se urlă

pe bisturiu lunecă limba reflexia umbrei potențează culoarea

în rană doarme vid beatific după fiecare excizie
tumorile eliberează fluturi polen de nemuriri
compromit spațiul crimei mobile
(pentru a pune în ramă de carte amintirea
trebuie să-i bei până la ultima
vierile)
în togă sacerdotală întinzi corzile cercetării
aprinzi reflectoarele lupele inimii își scot caratele de sub tutela tainei
fără anestezie se despică membrana vieții
voci rebele protestează
denunță
e de hârtie
adunată în semne doar fantoșe dau cu zarul
pe marginea ceștii
(chibiți docți pregătesc procese verbale
contradictorii ca și vânturile de miazănoapte)
demonii zgârie pereții
arterelor călcând pe bătături arhanghelii
cascade măștile deznoadă adevărul din rădăcină
confiscă izvoarele

turnanta vizibilă a scenei ar trebui să prindă doar
spuma din ruguri
ușor
să-i coloreze silaba adânc plutitor
după ce mistui golgotele doar înălțare agață
smerit
infinitul
floreta nu lasă cadavre în urmă repetă ca un cor antic
spectatorii din loje

dar tu știi am decontat cu blândețe ochii abisului
din granit precum din izvor
înghițind inima focului ca pe-o anafură

criticul negru își scoate ziua din vene
lucid și metodic
fonemă după fonemă
verdictul luminii
implacabil
dă drumul securei să cadă

de sub ghilotina cuvintelor ies îngeri
din gene scutură ceruri

din coșul călăului capul lui
desface muguri
altarele


vezi mai multe poezii de: Gerra Orivera


Detalii poezie:

  • »» Tema poeziei: Viaţă
  • »» Poezie de debut? nu
  • »» A mai fost postată pe acest site? nu
  • »» A mai fost postată pe alte site-uri? nu
  • »» Vrei să fie analizată critic? da


Distribuie pe:






Împărtăşeşte-ne opinia ta:

Pentru a scrie un comentariu trebuie să fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.



Comentarii:

E cineva negru care ne neaga,dar mai e si un alb care se lupta cu negru, invinge ratiunea,dar daca punem inima sa discearna dispar ce doi in culorile aprinsului iubirii.Cred ca am judecat bine dar sufletul are si el alegerea sa .
Cu stima, Gerra
ALapis
vineri, 10 iulie 2015



O sa revin , Gerra. Sunt super ocupat, dar abia astept sa vin la colindat....prin suflete.
CRITICUL BLIND
vineri, 10 iulie 2015



Sufletul meu si o stea se-ncalzesc la umbra ta.
CRITICUL BLIND
vineri, 10 iulie 2015



Ai pus punctul pe I Razan - când ÎMPĂRTĂȘEȘTI ceva cu ceilalți, fie chiar și un zâmbet, stelele cântă!!!! Cu drag.
Gerra Orivera (autor)
vineri, 10 iulie 2015



Gerra, iti multumesc pentru tot ce ne impartasesti, mi te-ai lipit de suflet .Iti doresc numai bine !
tamas razan
vineri, 10 iulie 2015



Off Adina - cunosc prea bine sfâșierea chirurgului ce face incizii și mâna nu-i tremură - doar carnea lui țipă mut tuturor sorbind durerea!.... De aceea nici n-am răspuns pe fugă întrebării..... Cu drag!
Gerra Orivera (autor)
vineri, 10 iulie 2015



nu c-oi fi eu vreo poetă
dar imi place slova-i dulce
ca şi-atunci când el te ceartă
tot a dezmierdare-aduce ...:))

Frumos scrisă .Gerra! Şi ai prins esenţa , cata subtilitate :)
Sigur vede postarea si se bucura ! :) Off...pai cine si ce sa mai scrie dupa asa ceva ? :)
Cu drag , scumpa Gerra !
Adina Speranta
vineri, 10 iulie 2015



Hihihi Andrei, dacă o vedea postarea - am înțeles că-i ocupat cu nu-ș ce examene ale bobocilor! O fi profesor - mister total..... M-a rugat să nu-i dau NU - și pentru că uneori mi-e mai ușor să răspund în versuri (pentru că traduc imaginile ce mi se relevă pe un subiect sau altul) asta am făcut aici! În oglindă când privim toată istoria planetară trece-n cavalcade pe geografia chipului nostru! Cu drag.
Gerra Orivera (autor)
vineri, 10 iulie 2015



Exploziv! Una din scrierile tale cele mai pătrunzătoare! De-abia aștept dialogul tău cu Criticul la această postare!
andreionthepoetry
vineri, 10 iulie 2015



Grație Andrei pentru ce imagine răstorni în tine! Cu drag!....
Gerra Orivera (autor)
vineri, 10 iulie 2015



:))) Dar știi Traiane că nimic nu are valoare în sine - ci prin reflexiile pe care le generează în alții! O frumusețe pe care nimeni ”n-o vede” poate foarte bine să nu existe!... Tu ești minunat! Cu drag....
Gerra Orivera (autor)
vineri, 10 iulie 2015



Demonii zgarie peretii unui templu dedicat metaforelor tale. Mare iti este darul si harul.
stomff
joi, 09 iulie 2015



Minunat.. Orice la tine Gerra este minunat... Versuri, comentarii, orice.
traian
joi, 09 iulie 2015



@ Criticule

Am răspuns PROVOCĂRII - doar am promis că nu voi spune NU - dar nu ca un concurs, unicitatea nu așa se certifică, ci doar ca pe-o încercare de-a prinde ecoul din zborul unui flutur! Fi ceea ce ești în glorioasa clipă!!!
Nu știu de am răspuns corect întrebării tale...
”Cum sa-mi formez eu o conduita critica adecvata si corecta cand doi confrati dragi mie ma indeamna:

1) Sa citesc ca si cand as face dragoste cu fiinta iubita si as plonja intr-un infinit magic ( suberb indemn);
2) Altul m-ar strivi ca pe molusca si mi-ar da foc cu lumanarea cum dadea bunica lui la soricel in dulap. ( asa ceva nu am mai intilnit, dar este la fel de superba exprimarea poetica si in antiteza cu plonjatul in dragoste)”

Eu - doar am pus sufletul cruce și l-am lăsat să curgă-n cuvinte!
Îmbrățișez stelele tale chiar când sunt bisturie!
Gerra Orivera (autor)
joi, 09 iulie 2015