Ți-am prins numele în palmă

Autor:Gerra Orivera


Adăugat de: Gerra Orivera

luni, 28 septembrie 2015

*Nacela magiilor*


să nu mă-nghită interstiţiul
dintre memorii
a trebuit să iau o cină de realitate
văzduhurile pot să strieze cu aripi vibraţia zilei
legate cu sfori de iubire de inima mea
nacela tuturor magiilor

am să curbez şi astăzi un orizont
să-i număr zeniturile
după care am să mă-ntorc
să le-nghesui între coastele tale

până atunci lasă-mă să-mi amintesc
doar infinitul
şi să-l colorez cu vise


vezi mai multe poezii de: Gerra Orivera


Detalii poezie:

  • »» Tema poeziei: Viaţă
  • »» Poezie de debut? nu
  • »» A mai fost postată pe acest site? nu
  • »» A mai fost postată pe alte site-uri? nu
  • »» Vrei să fie analizată critic? da
  • »» Poezia a fost înscrisă în tema săptămânii: Ţi-am prins numele în palmă....


Distribuie pe:






Împărtăşeşte-ne opinia ta:

Pentru a scrie un comentariu trebuie să fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.



Comentarii:

Mă străduiesc Aurel să fiu cât mai armonioasă! Eu respect libertatea tuturor dar nu știu să bat călcăiele în fața nimănui! Așa că sunt pașnică........... dacă nimeni nu se atinge de libertatea mea de a reflecta lumina așa cum știu eu!
Mulțumesc de apreciere! Cu drag.
Gerra Orivera (autor)
miercuri, 30 septembrie 2015



Frumos , Gerra, Ești specialista versului alb, mă bucură atitudinea ta împăciuitoare de pe site, apreciez blândețea și liniștea ta sufletească. Nu te supara , fiecare vede în felul său după cum simte poezia, eu nu comentez acolo unde nu înțeleg. Cu pretuire.
ALapis
marți, 29 septembrie 2015



Mulțumesc de vibrație, Miri! Îmbrățișări!
Gerra Orivera (autor)
marți, 29 septembrie 2015



Grație, Balan! Drag
Gerra Orivera (autor)
marți, 29 septembrie 2015



Mulțumesc Ioana pentru receptarea poeziei! Cu mult drag.
Gerra Orivera (autor)
marți, 29 septembrie 2015



Frumos mesajul poeziei tale, Gerra....
Am rezonat.
Cu drag,
mirimirela
marți, 29 septembrie 2015



Frumoase versuri!drag
balan
marți, 29 septembrie 2015



eşti printre foarte puţinii autori de vers alb pe care-i apreciez pentru mesajele profunde din poemele lor.
rotaru ioana
marți, 29 septembrie 2015



D-le pavalachepaul, poezia mea poate să fie total în afara temei, depinde de interpretare, poate să fie foarte slabă sau chiar proastă - n-are importanță! E doar o poezie! Dar ceea ce cereți dvs. se cheamă CĂTUȘE poeziei! Eu sper că Adina e o fată înțeleaptă și nu va accepta niște cofraje care vor distruge însăși spiritul poeziei: de expansiune a ființei în infinit într-o varietate multicoloră de manifestări poematice! Dacă vă îngrozesc poemele care se abat de la temă, mai precis de la modul cum citiți dvs. tema, nu le mai citiți! Nu cred că ați fost investit cu funcția de gardian al poemelor care ies din tiparul gândirii dvs. Să vă mai reamintesc că fiecare din noi suntem unici și că din moment ce nici culorile nu le percepem la fel, e o absurditate să ne cereți să percepem o idee filozofică la fel! Nici unul dintre noi nu trebuie să dea copy paste după gândirea nimănui! Iar ceea ce unora pare ”versuri fără noimă” - altuia îi par pline de înțelesuri! Depinde de formația socio-culturală a fiecăruia! Să vii cu ”Patul lui Procust” pe un site de poezie mi se pare hilar! Cu tot respectul, dar POEZIA fără LIBERTATE e moartă din fașă! Așa că.....
Gerra Orivera (autor)
marți, 29 septembrie 2015



Eu nu am găsit nici măcar un cuvânt din cele ce alcătuiesc tema săptămânii.

Oare, în rimă, va scrie cineva?

Am sugerat Adinei să schimbe... să rimeze ceva... altcumva, vom asista la versuri... fără noimă, versuri albe... galbene, verzi...

Mulţumesc.

Ai scris frumos totuşi dar, te-ai grăbit... zic eu.
pavalachepaul
luni, 28 septembrie 2015



Mulțumesc de apreciere M Horlaci ! Și mie îmi plac scrierile dvs.! Cu drag
Gerra Orivera (autor)
luni, 28 septembrie 2015



Te citesc mereu.. Comentez rar, deoarece nu prea stiu ce să spun..scrii prea complex pentru mine :)

Foarte frumos..

Felicitări sincere..
M Horlaci
luni, 28 septembrie 2015