DESPRINDERE

Autor:andreionthepoetry


Adăugat de: andreionthepoetry

luni, 16 martie 2015

S-a rupt realitatea-n două -
O parte-i Lege Sfântă, iar în alta plouă!
Nu m-aşteptam ca brusc să se petreacă
Schimbarea perspectivei, până astăzi seacă...

Până să văd fisura dintre planuri,
Aveam mereu numai himere de elanuri;
Acum elanul mi-e străpuns de întrebări
Născute din nisipul aspru dintre mări...

Şi cine-mi poate spune că dreptate
Găsim vreun pic, măcar, în falsa realitate?
Acum, de-abia, pătrund cu duhul şubred
Un pas mai mult peste noroiul putred...

Din viaţa moartă m-am trezit acum,
Cătând spre Viaţa vie - prealucid nebun;
Încă fac ochi, ca după-un somn adânc
Şi râd de ce m-aşteaptă, iar de ce-a fost plâng!


vezi mai multe poezii de: andreionthepoetry


Distribuie pe:






Împărtăşeşte-ne opinia ta:

Pentru a scrie un comentariu trebuie să fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.



Comentarii:

Multumesc Anita! Intr-adevar, trebuie sa privim cu optimism parcursul pe care-l avem de infaptuit in viata. Mai mult chiar, am vrut sa surprind momentul fericit al revelarii lui Dumnezeu in viata noastra, moment de la care perspectiva se schimba total si incepem sa traim in Hristos, cu speranta si bucurie (Lege Sfanta; Hristos a spus "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata", iar asta e singura realitate adevarata, daca pot spune asa). Ma bucur ca ti-a placut poezia!
andreionthepoetry (autor)
marți, 17 martie 2015



Intrebarile vor naste mereu alte intrebari, dar indiferent de raspunsuri si indiferent de realitatea in care traim, trebuie sa mergem mai departe, sa ne scuturam de trecut si cum bine zici sa radem de ce ne asteapta. Frumos!
Anita
marți, 17 martie 2015



'' Şi râd de ce m-aşteaptă, iar de ce-a fost plâng!''

Încearcă sa scrii versuri care transmit ...şi pentru cei care te citesc pe acest site....

Deocamdata: NU!
CRITICUL BLIND
luni, 16 martie 2015



Multumesc frumos! Sunt bucuros ca pot sa postez pe un site cu multa poezie de calitate si cu oameni deosebit de sensibili!
andreionthepoetry (autor)
luni, 16 martie 2015



Imi plac poeziile tale, si chiar daca nu las mesaje la fiecare in parte, sa stii ca te citesc cu mare placere.
petrica_c
luni, 16 martie 2015