Cui să mulțumesc?

Autor:Nicu Hăloiu


Adăugat de: nicu hăloiu

duminică, 11 iulie 2021

Cui să mulțumesc?
...
Deschid fereastra, sau o-nchid?
Și-i mulțumesc, cărui partid?
Sau prizonier prostiei generale
Prizonier scenariului grotesc,
Scenariului ocultei mondiale,
Să mulțumesc perfidului covid?
...
Am ajuns cumva să fiu dator?
Dator de ce, doar nu e vina mea
Că m-am născut cândva în lumea lor,
A celor cu blazoane de carton,
A celor care fură până mor,
A imbecililor ce s-au suit pe tron!
...
Ce dacă viața este un dar divin?
Celor mulți și mici nici nu le pasă
Ei se mulțumesc cu acel puțin
Rămas când se ridică stăpânii de la masă
Un pumn de frimituri și-un strop de vin,
Pe care îmbuibați, stăpânii lor le lasă!
....
Împing fereastra sau mai bine-o trag?
Și cui să mulțumesc că mi-e permis,
Să inspir poluarea printr-o mască?
Să mulțumesc celor care-au decis
Această silă în mine să se nască,
Să închid fereastra, să n-o sparg?
...
Dați-mi voie acum să mă retrag
Să trag prin mască, aer în esofag!


vezi mai multe poezii de: nicu hăloiu


Detalii poezie:

  • »» Tema poeziei: Adevăr
  • »» Poezie de debut? nu
  • »» A mai fost postată pe acest site? nu
  • »» A mai fost postată pe alte site-uri? nu
  • »» Vrei să fie analizată critic? da


Distribuie pe:






Împărtăşeşte-ne opinia ta:

Pentru a scrie un comentariu trebuie să fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.