Ce facem cu ce-a rămas?!

Autor:Nicu Hăloiu


Adăugat de: nicu hăloiu

sâmbătă, 25 iulie 2020

Ce facem cu ce-a rămas?!
...
Ce facem cu ce-a rămas,
Din ce cândva, am tot avut?
Speranța ultimului ceas,
Speranța altui început?
...
Sau să rămânem seci și goi,
Așa cum vor cei ce ne vând,
Aleasă groapă de gunoi?
Ce-au ăștia cu noi de gând?!
...
Și-n fiecare individ,
Oare ce văd ei în noi,
Mai mult decât doar biete oi,
Cu gălbează și Covid?
...
Ce putem face mai mult,
Decât răbdând, doar să tăcem,
Ascultând sunetul mut
Al ultimului recviem?
...
Ce poate face un popor,
Condus de orbi spre cimitir,
Cu legea scrisă din topor
Și Parlamentul în delir?
...
Când totul este de vânzare,
În țara românilor ce mor,
Țara-i un bolnav ce moare
Când doctorul e trădător!


vezi mai multe poezii de: nicu hăloiu


Detalii poezie:

  • »» Tema poeziei: Adevăr
  • »» Poezie de debut? nu
  • »» A mai fost postată pe acest site? nu
  • »» A mai fost postată pe alte site-uri? nu
  • »» Vrei să fie analizată critic? da


Distribuie pe:






Împărtăşeşte-ne opinia ta:

Pentru a scrie un comentariu trebuie să fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.