Brigantine, brigantine...

Autor:bragagiu


Adăugat de: bragagiu

luni, 25 ianuarie 2016

Rupe-n două brigantina
Timpul pojghița ce-și prinse
De-a îmbrățișa Lumina
Cu-avântările aprinse.

Și pe colți de val se-nalță,
Și prin cântec de sirene
Înspre viață lăsând ceață
Forfotiri cotidiene.

Părăsind tihna ce zace
Baltă-n lăsături de humă
Ea aleargă după pace
Parcă ea n-a fost în urmă.

Trecând zbuciume în spume,
Noaptea grea și îndelungă,
Iar se duce de la lume
Ca în lume să ajungă.

„Pentru ce s-alergi buiacă
Când rotund este pământul
Numai vremea ca să-ți treacă,
Singură să-ți știi doar cântul?

Apele sunt toate ape,
Cerul cer e pestotlocul
Că-i departe, că-i aproape
Irosești degeaba focul...”

„De ești pus la legătură
Ce mai poate să te mire
Numai cerul tău din gură
Vrea o nouă ghiftuire.

Noaptea când de zori e ruptă
Alte-s boabele de rouă,
Apa - da, dar altă luptă,
Zarea - da, dar zare nouă.

Dorul trece peste margini,
Peste zări visele cată,
Înălțate-s trei catarge
Ca trei rugăciuni deodată.

Velele cu vânt sunt pline
Și avântu-i libertate
De-asta zboară brigantine
Chiar de nu-s înaripate!”
Victor Bragagiu


vezi mai multe poezii de: bragagiu


Detalii poezie:

  • »» Tema poeziei: Viaţă
  • »» Poezie de debut? nu
  • »» A mai fost postată pe acest site? nu
  • »» A mai fost postată pe alte site-uri? nu
  • »» Vrei să fie analizată critic? da


Distribuie pe:






Împărtăşeşte-ne opinia ta:

Pentru a scrie un comentariu trebuie să fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.



Comentarii:

Dragii mei! Vă mulțumesc din tot sufletul. Domnul să vă binecuvânteze!
bragagiu (autor)
joi, 28 ianuarie 2016



Frumos ca deobicei !

Fii binecuvântat frate, Victor !
M Horlaci
joi, 28 ianuarie 2016



Mulțmesc, dragul meu confrate pentru versurile tale, pentru traducerile tale, și pentru tot...
Din fericire pentru mine te-am descoperit, drag prieten, și AM NUMAI de câștigat. NU spun vorbe fără acoperire, așa simt cu acel suflet cu care scriu și poeziile (așa cum ai remarcat și tu). Sper că nu te superi că vorbim așa mai direct, e o formă de prietenie, dragă Victore. Am fost foarte bucuros să citesc traducerile tale la diferiți poeți, dar și comentariile tale, care sunt adevărate sfaturi. Un poet mi-a intrat la suflet din poeții traduși de tine și acolo va fi pe veci, datorită ție, dragul meu prieten.
Dragă Victore, pentru ca ți-ai manifestat dorință sa–mi scrii, să vadă numai ochișorii mei, îți trimit adresă mea personală nicurolea@gmail.com.
Cu privire la comentariul tău la poezia mea, ai dreptate, drag prieten, NU sunt șlefuite, sunt scrise cu sufletul, dar nu sunt prelucrate. Foarte bine ai observat și asta mă face să te prețuiesc. Când un prieten îți spune că ceva nu merge atunci soluția este să te apuci de citit. Goethe spunea că 5% este talent la el, iar restul este muncă. Și mare dreptate a avut. Lipsă culturii poetice se vede la mine și eu o simt cel mai bine, din fericire că observ, dar și din nefericire că nu mă îndrept. Dragul meu prieten, eu nu m-am aplecat asupra versului și trebuie sa fiu cel mai exigent cu mine însumi. Iar îți dau dreptate și cu acest punct de vedere al tău. Mulțumesc, și sincer aștept să-mi răspunzi ‘’ între patru ochi’’.
Cu multă prețuire,
Un prieten câștigat pe veci...
ROLEA NICOLAE
joi, 28 ianuarie 2016



O poezie cu greutate, frumos compusă
Neo
miercuri, 27 ianuarie 2016



Dragă Iustin, Victor! Vă mulțumesc din suflet.
bragagiu (autor)
marți, 26 ianuarie 2016



Frumoase versuri! Mi-a plăcut toată poezia scrisă cu patimă!
Victor
marți, 26 ianuarie 2016



O stare cu totul aparte razbate din poezia ta
Iustin
marți, 26 ianuarie 2016