Am aşteptat

Autor:Maria Ieva


Adăugat de: Maria Ieva

luni, 06 iulie 2015

Am aşteptat

Am aşteptat ca macii să-nflorească
Căci am crezut c-am să-nfloresc şi eu,
Dar s-a lăsat tăcerea îngerească
Şi mi-a vorbit în şoaptă Dumnezeu.

De primul vis, de prima sărutare,
Cu glasul mamei mi-a vorbit duios,
Mi-a povestit de lacrima ce doare
Şi de suspinul omului frumos.

De gândul care sta să încolţească,
De zbuciumul ce îl simţeam venind,
El a trimis cocorii să-mi vorbească
Şi mi-a adus în suflet un colind.

De zâmbetul copacilor în floare
M-a povestit în treacăt un vecin
Şi, tot aşa, din pură întâmplare,
Am cunoscut şi clipele de chin.

Când s-a lăsat tăcerea pământească
Şi mi-a vorbit în şoaptă Dumnezeu,
Am aşteptat ca merii să rodească
În primăvara sufletului meu.

Din volumul - Femeia de la capǎtul mȃinii


vezi mai multe poezii de: Maria Ieva


Detalii poezie:

  • »» Tema poeziei: Viaţă
  • »» Poezie de debut? nu
  • »» A mai fost postată pe acest site? nu
  • »» A mai fost postată pe alte site-uri? da
  • »» Vrei să fie analizată critic? da


Distribuie pe:






Împărtăşeşte-ne opinia ta:

Pentru a scrie un comentariu trebuie să fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.



Comentarii:

O zi minunata tuturor! Mulțumesc!
Maria Ieva (autor)
marți, 07 iulie 2015



Foarte frumos! Bine ai venit! Imi place CV-ul tau :) "M-am nascut in anul mortii mele", parca asa spui... Superb
andreionthepoetry
luni, 06 iulie 2015



Superb! Felicitări!
Camelia Ardelean
luni, 06 iulie 2015



Frumoasă !
mirimirela
luni, 06 iulie 2015



poezia ta captiveaza si mesajul e cat se poate de clar.
george
luni, 06 iulie 2015



foarte frumos scrisa.
r.mirel
luni, 06 iulie 2015



Mi-a placut mult poezia si ideea sa si am sa mai trec pe aici
dorin
luni, 06 iulie 2015



Frumoasa poezie!
marian
luni, 06 iulie 2015