”De-o fi una, de-o fi alta”

Autor:Nicu Hăloiu


Adăugat de: nicu hăloiu

marți, 28 iunie 2022

”De-o fi una, de-o fi alta”
...
Am spus de mult că lumea va claca,
Sau că țara va intra-n degringoladă,
Că ne vor intra șacalii în ogradă
Și vor jefui la sânge țara mea!
...
Spuneam de mult c-avem trădarea-n sânge
Încă din vremea acelor turnători.
Am spus de mult în ce hal vom ajunge,
Că vom fi vânduți de trădători!
...
Am moștenit genele lui Bastus
Care-a trădat pe daci pentru romani,
Cum ne trădează azi aleșii pentru bani
Cum ne-au vândut cu totul la dușmani,
Că va fi așa, eu de mult am spus!
...
Nu-nseamnă nimic că am avut dreptate,
Nu țin să am statut de prooroc,
Nu vreau nici polemici să provoc,
Dar știu ce spun: țara-i deja pe moarte!
...
Nu știu ce planuri cerul are pentru noi,
Dar îmi amintesc ce ne-a spus poetul,
Când încă nu se inventase internetul,
Iar împăratul lumii era unde-i și-acum,
În vârf de piramidă, învăluit în fum:
”De-o fi una, de-o fi alta...ce e scris și pentru noi,
Bucuroși le-om duce toate, de e pace sau război”!


vezi mai multe poezii de: nicu hăloiu


Detalii poezie:

  • »» Tema poeziei: Adevăr
  • »» Poezie de debut? nu
  • »» A mai fost postată pe acest site? nu
  • »» A mai fost postată pe alte site-uri? nu
  • »» Vrei să fie analizată critic? da


Distribuie pe:






Împărtăşeşte-ne opinia ta:

Pentru a scrie un comentariu trebuie să fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.