Valurile vieții

Autor:Nelu Preda


Adăugat de: Nelu Preda

sâmbătă, 20 iunie 2015

Suntem cu toți corăbii pe valurile vieții,
Străbatem ape calme, sau aprige furtuni
Cu-ntunecimi de noapte în geana dimineții,
Ajungem să ne pierdem prin negrele genuni.

Bat vânturi de la pupa, care ne propulsează
Pe marea existenței s-ajungem campioni,
Sau ne rup velatura și toți ne-abandonează
Riscând atunci deriva spre rolul de pioni.

Talazuri ne inundă a sufletelor cale*
Noian de sentimente ce nu-l putem opri
Îndrăgostiți, visăm ținuturi boreale,
Ne cufundăm în marea de vise roz sau gri.

Ne căutăm perechea cu care să plutim
Alăturea formând sublim catamaran**,
La bine și la rău tot unitari să fim
Prin valurile vieții răzbatem an de an.

*Cală-Cale: compartiment(e) de mărfuri al unei corăbii sau vapor
**Catamaran: ambarcațiune cu două chile(corpuri) unite prin traverse


vezi mai multe poezii de: Nelu Preda


Detalii poezie:

  • »» Tema poeziei: Viaţă
  • »» Poezie de debut? nu
  • »» A mai fost postată pe acest site? nu
  • »» A mai fost postată pe alte site-uri? da
  • »» Vrei să fie analizată critic? da


Distribuie pe:






Împărtăşeşte-ne opinia ta:

Pentru a scrie un comentariu trebuie să fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.



Comentarii:

Mulțumesc, Camelia!
Nelu Preda (autor)
duminică, 21 iunie 2015



"Suntem cu toți corăbii pe valurile vieții,
Străbatem ape calme sau aprige furtuni
Cu-ntunecimi de noapte în geana dimineții,
Ajungem să ne pierdem prin negrele genuni." Versurile tale adevăr grăit-au, Nelu!
Camelia Ardelean
duminică, 21 iunie 2015



Mulțumesc Adina, pentru lectură și apreciere!

Mulțumesc Andrei!

Criticule blînd, văd că ești ”Gică contra”!...să fii sănătos și la intelect mai gros!
Nelu Preda (autor)
duminică, 21 iunie 2015



DEOCAMDATA: NU!
CRITICUL BLIND
duminică, 21 iunie 2015



O poezie frumoasa, cu o muzicalitate aparte si cu un mesaj profund. Felicitari!
andreionthepoetry
duminică, 21 iunie 2015



Imi place mult poezia ta , este foarte frumoasa , si ca exprimare si din punct de vedere al mesajului imbracat in haina frumoasa a metaforei .
Felicitari !
Adina Speranta
sâmbătă, 20 iunie 2015



Asemenea și ție Dana! Sensul era pur peiorativ. În privința a ceea ce ai învățat, și eu am studiat instituționalizat Biblia, dar și Coranul precum și filozofia hindusă și pot să-ți spun că adevărul este undeva la mijloc și nu este defapt cunoscut de vreun muritor în întregul lui. Un lucru este cert: păcat este lucrul pe care îl faci contra a ceea ce îți dictează conștiința - și ea nu greșește niciodată indiferent de rasă religie și cultură; restul sunt lucruri speculabile...
Nelu Preda (autor)
sâmbătă, 20 iunie 2015



cu siguranta,tu esti MUUULT mai poet...eu una..nu ma pot numi asa...sincer!
multumesc de aceasta observatie!!!

am scris cu privire la suflet ceea ce am gandit si simtit...si ceea ce am invatat...:)..dar respect parerea ta...stai linistit! nu sant aici sa fac polemici...departe de mine,gandul!

sa ai o seara frumoasa!
danab
sâmbătă, 20 iunie 2015



Mulțumesc Mirela, mulțumesc Miri!

Dana, tu asimilezi sufletul cu suflarea de viață pe care Dumnezeu a dat-o lutului transformându-l în om.În viziunea mea, sufletul este subconștientul și mai ales conștiința care conține pe lângă cele zece porunci, toate legile Dumnezeirii, manifestându-se în fiecare funcție de nivelul spiritual atins.Asta implică al naibii de multe ”sertărașe”, virtuale desigur și poate admite metaforic și o ”cală a sufletului”, dar se pare că tu ești mai ingineră decât mine, iar eu mai ”poet” decât tine.Mulțumesc pentru lectură și apreciere!
Nelu Preda (autor)
sâmbătă, 20 iunie 2015



Foarte frumos , Nelu , felicitări !
mirimirela
sâmbătă, 20 iunie 2015



oh...eu nu vreau sa ma pierd prin negre genuni...si vreau ca nimeni sa nu se piarda...cand ne parasesc toti cei din jur !

cat desptre "al sufletelor cale":
-doar inima...inima are compartimente..sufletul e doar suflare,duh....:)-cer iertare daca supar,nu am aceasta intentie...-

DAR....poezia e superba...foarte frumos scrii...imi place!
multumesc
danab
sâmbătă, 20 iunie 2015



Foarte frumoasa poezie
Felicitari
mirela
sâmbătă, 20 iunie 2015