NU E UŞOR SĂ MORI

Autor:andreionthepoetry


Adăugat de: andreionthepoetry

luni, 16 martie 2015

Nu e uşor să mori după o viaţă
În care ai trăit doar în păcat,
Căci ai speranţă cât un fir de aţă,
Iar sufletul se zbate ne-mpăcat.

Uşor ar fi să nu te naşti deloc,
Dar cel mai greu atunci ţi-ar fi să mori,
Iar moartea-şi are-n lume al ei loc
Ca omul s-ajungă nemuritor.

Dacă-am vedea o palmă mai departe
Din timpul vieţii, peste astă lume,
Poate ne-am lămuri că doar prin moarte
Ne naştem iar, în altă dimensiune.

De-am ţine minte ce ni s-a-ntâmplat
‘Nainte de a da năvală-n viaţă,
Poate-am muri mai fără de păcat,
Văzând că dintr-o moarte se învaţă.

Ar trebui cu suflet şi cu sânge
Să ne lăsăm bilet de bun-rămas,
Ca să-l găsim, dincolo de-om ajunge,
Să fie al conştiinţei noastre glas.

Nu e uşor să mori, dar peste moarte
E-o nouă viaţă ce ni-i pregătită -
Trebui’ de-acum să ne-o punem deoparte
Şi să avem credinţa neclintită!


vezi mai multe poezii de: andreionthepoetry


Distribuie pe:






Împărtăşeşte-ne opinia ta:

Pentru a scrie un comentariu trebuie să fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.



Comentarii:

Asa e, ai dreptate. Iar cel mai important nou inceput este cand ne trezim la viata cea adevarata, viata vesnica. Iar trezirea poate avea loc inca din aceasta lume, daca renuntam la stilul de viata pacatos. Dar asta ar insemna sa murim pacatului si sa ne nastem in Hristos, asa cum spune Sfantul Apostol Pavel. E greu... Dar nu e imposibil.
andreionthepoetry (autor)
marți, 17 martie 2015



Foarte frumos. Imi place stilul tau! Cred ca dupa fiecare punct incepe o noua propozitie, nu exista sfarsit ci infinite noi inceputuri, noi sanse.
Anita
marți, 17 martie 2015