Poezii despre Viaţă:
- sunt o masina de scris
sunt o masina de scris
desuetă cu o pamblică din carne
poetul mă curmă în mâinile-i
de sânge: ţac ţac ţac
« misionara » - Cărbune, ce macină lira, ce cântă cu sânge
În răcnete de mare disperare suflu vânt de speranţă
Mistic răsună în creierii munţilor ce înconjoară pădurea sufletească
Sclipire de foc stins înviat într-o clipă de moarte vie
Aduce numai zile fierbinţi de neastâmpăr sufletesc poticnit în vreme de lăsată durere.
« grmtl » - Linie de ochire
Cum să nu
Trandafirul
înfloreşte
« Costel Zăgan » - Punctele pe linii reci
Într-o lume paralelă
Ca un portativ ce-i gol,
Suntem puncte cu umbrelă
Ce visăm la cheia sol.
« Carmen » - Epilog
Mare e moartea
Fără măsură
Suntem ai ei cu râsul pe gură
Când arzătoare viața ne-o credem în toi
« Rainer Maria Rilke » - In zori
Cresc suliți de lumină rând pe rând
sub chipul lunii limpede și sferic
iar noaptea-și strânge vălurile blând
cu degete subțiri de întuneric.
« roxana.c » - Ştii tu?
Știi tu câtă tristeţe-ai semănat
în gândurile mele -odinioară?
Pe-acolo-mi trece visu-nfrigurat
că amintirea poate să mai doară.
« roxana.c » - Poetul
Poetul
Poetul îmi scria scrisori
Și-avea ulcica mereu plină...
« Alina Cristian » - Dacă râd nu mimez zborul
*”timpul e dușmanul meu” dacă-i îmbrac haina pe dos*
- dedicată Criticului Blând -
« Gerra Orivera » - Ca un hohot de râs cu tălpile goale
*pe scena unde nu-s*
povestea lumii galopează stihinic erodează valvele timpului
habotnic povestea proprie ne strange în menghină coasta albă a veșniciei s-a închis
« Gerra Orivera »

