Nicu hăloiu - creaţii proprii

nicu hăloiuPovestea mea, iubiți menestreli, e ciudat de banală,
Ea s-a născut dintr-o primăvară de ieri
Și-o rătăcire a vântului pală!
1960

- - - - - - - - - - -

Distribuie acest autor:

  • Ciuma

    Ciuma
    ...
    Politica, cu prisosință fondată-i pe ipocrizie,
    Că-și bazează acțiunea pe-a mulțimii nerozie,

  • Confruntarea

    Confruntarea
    ...
    Aș vrea să spun povestea unui vânător,
    Venit din altă lume, dorind vânat de soi,

  • Faceți cumva, mințiți-mă frumos!

    Faceți cumva, mințiți-mă frumos!
    ...
    Mi se pare tare caraghios
    Când îmi promiteți luna de pe cer

  • Catrene

    Catrene
    ...
    Îl ascult și constat fără regrete
    Că are creier lisă, fără niciun rid

  • Libertate

    Libertate
    ...
    Nu-mi trebuie critici la ce scriu,
    Ce-mi vor spune, știu deja,

  • Noi vă suportăm și avem răbdare!

    Noi vă suportăm și avem răbdare!
    ...
    Nu vă gândiți că nu ne este greu,
    Sau că trădarea voastră nu ne doare,

  • Totul va fi cum trebuie să fie!

    Totul va fi cum trebuie să fie!
    ...
    Nu se va schimba nimic. Totul va continua să existe așa cum a fost. O lume-a figurilor triste, fără scop, fără rost. Umbrele vor lua puterea vremelnic, în evul global, inutil și nemernic. Oamenii vor continua să ucidă, împinși la pierzare, căci ființa făcută să fie eternă, va fi muritoare. Pentru cel ce știe prea mult, și a pătruns adevărul, va exista o instanță, ce-l va condamna și ucide de la distanță. Și pentru că cel ce știe trebuie să moară, ca să nu fie, ci doar să pară. Iar în esență e necesar ca totul să fie-n zadar, doar aparență. Nimeni nu are voie să treacă dincolo de cortină unde-i multă lumină și-ar putea să-i placă, să nu mai vrea să revină. Aici e nevoie de sclavi, de oameni docili și cuminți, pofticioși și bolnavi, nu de bravi! Noua eră e pe cale să-nceapă și nimeni nu scapă. La noi se pare că va fi mai ușor pentru că lacheii beznei au fost aleși de popor, însă indiferent unde vor a ne duce, suntem salvați deja de Iisus, ucis de ei pe cruce, ce va veni în curând, cu moartea pe moarte călcând! Și-atunci va cădea orice cortină și ne vom bucura de Sfânta Lumină! Totul se va schimba și va fi cum trebuie să fie, într- lume vie. Și nu va fi război, cât Lumina Lui sălăsluiește-n noi! Ei L-au ucis. Foarte bine știu, dar El pentru noi toți a înviat din morți, pentru ei e mort, iar pentru noi e viu!

  • Așa suntem noi

    Așa suntem noi
    ...
    Eterni călători, așa suntem noi,
    Iubitorii de flori, iubiții de nori

  • Țafandache 2

    Țafandache 2
    ..
    Își freacă țafandache palmele, voios.
    Privind de sus la noi, plin de dispreț

  • Nemuritorul

    Nemuritorul
    ...
    Motto: ”Adevărat, adevărat îţi spun că,
    dacă un om nu se naşte din nou,