Poezii despre Viaţă:


  • De nu ar fi…….

    De nu ar fi luminǎ,
    Nici umbrǎ nu ar fi,
    Ce-i beznǎ, întuneric,
    Nicicând ce îs n-am şti,


    « Val »
  • Dacă aruncăm grăunțe abisului

    *carmangeria lui Iuda*




    « Gerra Orivera »
  • Revoltă

    Atâta ură-n lume, atâta răutate
    Umblă ca doi nebuni de mână-n libertate
    Ne-am scoate ochii, de-am putea și-n cușme
    Adânc ascundem sentimentele curate


    « mirimirela »
  • O mică părere, despre un anumit gen de condoleanțe

    Poetic, despre o mare tragedie,
    nu cred că trebuie scris mai nimic.

    Cine știe, ai putea potrivi rimele prea banal


    « florianruse »
  • Podul cu frunze

    Pe vechiul pod și-au scuturat salcâmii
    și ultimele frunze care știu
    că-n primăvară îi era fântânii
    de dincolo, un drum … de-acum pustiu.


    « Daniel Vișan-Dimitriu »
  • Corupţia ucide

    Nu vreau să mai vad tineri murind fără de vină,
    Nu vreau, în zi de vineri, scânteia criminală
    Să-ngenuncheze-o ţară, cu-atingerea-i haină,
    Şi-n doliu să îmbrace o-ntreagă capitală!


    « Adina Speranta »
  • Sonetul lumii

    E-atâta dramă-n lume şi falsă bucurie,
    Iar albul este negru şi-a devenit mizer
    Când soarele îngheaţă în lacrima de ger
    Răpus de întristare, de-atâta tragedie.


    « Adina Speranta »
  • Te rog, Doamne

    Doamne, de ce tai chitanţă
    Şi celor nevinovaţi ?
    Chiar nu are importanţă
    Că îi plâng surori şi fraţi ?


    « Mihai Manolescu »
  • Joc de şah

    Un joc de şah e viaţa, străine inocent,
    Cândva am fost regină, acum nu am un cent;
    Nebunii îmi furară trăsura şi doi cai
    Şi de atunci, în ploaie, alerg după tramvai.


    « Adina Speranta »
  • Halloween

    An de an, de Halloween,
    Chiar în faţa casei pun
    Un dovleac baban şi plin,
    Ce-l pictez, cât sunt de bun,


    « Val »