Poezii despre Viaţă:
- De nu ar fi…….
De nu ar fi luminǎ,
Nici umbrǎ nu ar fi,
Ce-i beznǎ, întuneric,
Nicicând ce îs n-am şti,
« Val » - Dacă aruncăm grăunțe abisului
*carmangeria lui Iuda*
« Gerra Orivera » - Revoltă
Atâta ură-n lume, atâta răutate
Umblă ca doi nebuni de mână-n libertate
Ne-am scoate ochii, de-am putea și-n cușme
Adânc ascundem sentimentele curate
« mirimirela » - O mică părere, despre un anumit gen de condoleanțe
Poetic, despre o mare tragedie,
nu cred că trebuie scris mai nimic.
Cine știe, ai putea potrivi rimele prea banal
« florianruse » - Podul cu frunze
Pe vechiul pod și-au scuturat salcâmii
și ultimele frunze care știu
că-n primăvară îi era fântânii
de dincolo, un drum … de-acum pustiu.
« Daniel Vișan-Dimitriu » - Corupţia ucide
Nu vreau să mai vad tineri murind fără de vină,
Nu vreau, în zi de vineri, scânteia criminală
Să-ngenuncheze-o ţară, cu-atingerea-i haină,
Şi-n doliu să îmbrace o-ntreagă capitală!
« Adina Speranta » - Sonetul lumii
E-atâta dramă-n lume şi falsă bucurie,
Iar albul este negru şi-a devenit mizer
Când soarele îngheaţă în lacrima de ger
Răpus de întristare, de-atâta tragedie.
« Adina Speranta » - Te rog, Doamne
Doamne, de ce tai chitanţă
Şi celor nevinovaţi ?
Chiar nu are importanţă
Că îi plâng surori şi fraţi ?
« Mihai Manolescu » - Joc de şah
Un joc de şah e viaţa, străine inocent,
Cândva am fost regină, acum nu am un cent;
Nebunii îmi furară trăsura şi doi cai
Şi de atunci, în ploaie, alerg după tramvai.
« Adina Speranta » - Halloween
An de an, de Halloween,
Chiar în faţa casei pun
Un dovleac baban şi plin,
Ce-l pictez, cât sunt de bun,
« Val »

