Poezii despre Viaţă:
- E prea târziu
E prea târziu
Suntem așa de singuri și de jos
Atât de hotărât ostentativi,
« Nicu Hăloiu » - Poate îți vei aminti...
Timpul se risipește în clipe
ce curg peste om ca binecuvântare ori hău
și se adună în trăiri
ca o pată de ruj pe o cămașă albă
« gabrielaa » - pișcând corzile orizontului
absențe
mătură odăile timpului-
nod nedesfăcut
în înțelegerea manifestării
« Anisoara Iordache » - România încătușată
Într-o zi de vară, caniculă afară,
Un om pe bancă, cu gura uscată și mort de foame.
Mai bine dormea, să aibă scăpare —
Un lucru știa de mic: ghici la ce s-a gândit oare?
« Nastasiu Stefan » - Tu și lumea
Tu și lumea
Lumea-i așa cum este, n-are nimic cu tine
Lumea-i a tuturora, nu este doar a ta,
« Nicu Hăloiu » - [Resemnare] Orbinalu' de trezire a ceasului
Stele vișini,
Cad ușor..
Pe trupu’ meu..
Sfărmându-mi sufletu’,
« Alexx » - Ispitei
Ispitei
...
Lasă ceții să salte voluptatea
La rang de artă mitocondrială
« Nicu Hăloiu » - Rosivie de moarte
Plângând în șir,
Se frânge vântul-n crengi plecate,
Pe-o cărare-n frunze moarte,
Timpul trece… nu se-arată.
« Alexx » - Nebunu’ din noric
Nebun dintr-o iezle,
Cu suflet trup și rupt,
Cosând cu-n fir de plumb,
Moartea-n oglinzilor moarte.
« Alexx » - Te love
M-am pierdut cândva în cutele unui cuvant
neștiind începutul nici sfârșitul
doar înțelesul ce îmi curgea prin creier
abandonându-mă unui univers creat de himere
« gabrielaa »

