Nicu hăloiu - creaţii proprii

nicu hăloiuPovestea mea, iubiți menestreli, e ciudat de banală,
Ea s-a născut dintr-o primăvară de ieri
Și-o rătăcire a vântului pală!
1960

- - - - - - - - - - -

Distribuie acest autor:

  • Te plicisești cu tine uneori?

    Te plicisești cu tine uneori?
    ...
    Transpiri cercând să nu te plictisești?
    Te plictisești cu tine uneori?

  • E prea târziu

    E prea târziu

    Suntem așa de singuri și de jos
    Atât de hotărât ostentativi,

  • România mea

    România mea
    ...
    Am auzit că se vinde la tarabă
    Bucată cu bucată-n mare grabă,

  • Românii, străbunii.

    Românii, străbunii.
    ...
    Insensbili, ca din piatră
    Nu mai e ca altădată

  • Poetul

    Poetul

    Ce e poetul? E o persoană
    Care vrea să se creadă că este

  • Opriți-vă!

    Opriți-vă!

    Opriți-vă, nu treceți de suportabilitate,
    Nu treziți cumva bestia ce doarme,

  • Tu și lumea

    Tu și lumea

    Lumea-i așa cum este, n-are nimic cu tine
    Lumea-i a tuturora, nu este doar a ta,

  • Ispitei

    Ispitei
    ...
    Lasă ceții să salte voluptatea
    La rang de artă mitocondrială

  • Lumile noastre din lumea lor

    Lumile noastre din lumea lor
    ...
    Să nu-ncetăm să ne hrănim cu vise
    Neîncetând o clipă să visăm,

  • Lumina mea

    Lumina mea
    ...
    Când peste noi coboară dimineața și roua se depune prin firele de iarbă, lumina mea, când se ridică ceața de-a lungul văii ce mărginește Oltul, să ne pregătim lumina mea în grabă, soarele din cer să-l luăm cu totul. Să luăm cu el și petece albastre de pe zarea pierdută-n depărtare, să le-așezăm în inimile noastre, să nu ne-mbolnăvim vreodată de uitare. Îți spun de Olt, căci de el ne leagă atâtea amintiri din vremea dinainte și fără el, din aventura noastră nu ne-ar rămâne prea multe cuvinte să povestim cât ne-a fost de dragă. Dar câte aventuri trăit-am împreună, lumina mea, că am uitat destule amănunte. Să ne-amintim, haide să luăm și luna din bolta înstelată, de-acolo, de pe munte. Dar să luăm cu ea și vreo două stele, ne lumineze-apoi fiece noapte, nopțile de iarnă reci și grele, când trupul tău miroase-a mere coapte. Și să fim în povestea noastră pe care o vom scrie împreună, ca pân-acum, eu noaptea ta albastră și tu, lumina mea, ciobul meu de lună.