Nicu hăloiu - creaţii proprii
- De ce e ceru-așa de jos?
De ce e ceru-așa de jos?
...
De ce e ceru-așa de jos?
Și eu de ce-s așa de sus?
- Pleca-vom în zori!
Pleca-vom în zori!
...
E noapte și plouă, nu-i lună pe cer,
E-aproape de două, e noapte și plouă,
- Îngerul meu
Îngerul meu
...
Ne-am întâlnit atunci, de mult
Ne tot priveam, ne tot priveam,
- Dis de dimineață
Dis de dimineață
...
Când Oltul îmi atinge noaptea din privire,
Cu valurile-i calde ce prind soarele-n ele,
- La pescuit
La pescuit
....
Mi-a făcut cu ochiul un deal din depărtare,
O adiere blândă m-a atins pe față,
- Mascarada
Mascarada
...
Ne-au obligat să purtăm mască
Pociții purtători de măști,
- Miros de mucegai
Miros de mucegai
...
Ești demn de plâns, popor fără de vlagă,
Că dormi într-una și nu te mai trezești,
- Vreau să plec!
Vreau să plec!
...
Cu fiecare zi,
E parcă mai aproape
- ”De unde nu-i, Dumnezeu nu cere”!
”De unde nu-i, Dumnezeu nu cere”!
...
Suntem isteți în toate cele
Că ăsta este acest neam,
- E vremea unei lumi ce n-are Dumnezeu
E vremea unei lumi ce n-are Dumnezeu
...
În lumea poftei ce e nicicum sătulă,
E vremea umbrei ce-și pune stea pe frunte

Distribuie acest autor: