Nicu hăloiu - creaţii proprii

nicu hăloiuPovestea mea, iubiți menestreli, e ciudat de banală,
Ea s-a născut dintr-o primăvară de ieri
Și-o rătăcire a vântului pală!
1960

- - - - - - - - - - -

Distribuie acest autor:

  • Cândva iubeam această țară

    Cândva iubeam această țară
    ...
    Născut în țara nimănui,
    Aud și văd atât de multe,

  • Era mai bine de nu te nășteai!

    Era mai bine de nu te nășteai!
    ...
    Multe ți-au fost date să suporți,
    Chiar dacă te-ai născut Gură de Rai,

  • Zâmbetul tău

    Zâmbetul tău
    ...
    De când ți-am dat obștescul nostru vot,
    Zâmbetul ți l-ai trecut acolo, în registru

  • Drumul

    Drumul
    ...
    Să nu lași amarul să-ți prindă
    În mrejele-i reci viața-ntreagă,

  • Nu plângeți lumea asta care piere!

    O lume moare. O lume, o istorie, un întreg eșafodaj ridicat în zeci, poate sute de mii de ani. Lumea derbedeilor curajoși, a bogătanilor vicioși, a aventurierilor considerați eroi, lumea născută din violență, lumea oamenilor fără conștiință, lumea omului sclav instinctelor primare. Lumea risipei din lăcomie, mândrie și concurență, lumea blazonului gol și fanfaronard, e pe moarte. E pe cale să facă implozie. Omul prizonier propriului ego, e pe ducă. Ducă-se!
    ...
    Nu plângeți lumea asta care piere!
    ...

  • Noapte de iarnă

    Noapte de iarnă
    ...
    Noapte și-aleargă orele ușor,
    De parcă nici n-au fost vreodat,

  • România-i minunată

    România-i minunată
    ...
    Plină-i țara de golance
    Pițiponci și pițipoance,

  • Ninge

    Ninge
    ...
    Nori de nea, nori de nea,
    Se strâng ușor, aduși de vânt,

  • Gânduri

    Gânduri
    ...
    Nu vă mai văd, nici vă aud,
    Însă ușurătatea voastră-i grea,

  • Pe cine să dăm vina?

    Pe cine să dăm vina?
    ...
    Pe cine să dăm vina pentru destinul țării noastre,
    Acum, când cu Dumnezeu suntem în plin război?