Nicu hăloiu - creaţii proprii
- Cândva iubeam această țară
Cândva iubeam această țară
...
Născut în țara nimănui,
Aud și văd atât de multe,
- Era mai bine de nu te nășteai!
Era mai bine de nu te nășteai!
...
Multe ți-au fost date să suporți,
Chiar dacă te-ai născut Gură de Rai,
- Zâmbetul tău
Zâmbetul tău
...
De când ți-am dat obștescul nostru vot,
Zâmbetul ți l-ai trecut acolo, în registru
- Drumul
Drumul
...
Să nu lași amarul să-ți prindă
În mrejele-i reci viața-ntreagă,
- Nu plângeți lumea asta care piere!
O lume moare. O lume, o istorie, un întreg eșafodaj ridicat în zeci, poate sute de mii de ani. Lumea derbedeilor curajoși, a bogătanilor vicioși, a aventurierilor considerați eroi, lumea născută din violență, lumea oamenilor fără conștiință, lumea omului sclav instinctelor primare. Lumea risipei din lăcomie, mândrie și concurență, lumea blazonului gol și fanfaronard, e pe moarte. E pe cale să facă implozie. Omul prizonier propriului ego, e pe ducă. Ducă-se!
...
Nu plângeți lumea asta care piere!
...
- Noapte de iarnă
Noapte de iarnă
...
Noapte și-aleargă orele ușor,
De parcă nici n-au fost vreodat,
- România-i minunată
România-i minunată
...
Plină-i țara de golance
Pițiponci și pițipoance,
- Ninge
Ninge
...
Nori de nea, nori de nea,
Se strâng ușor, aduși de vânt,
- Gânduri
Gânduri
...
Nu vă mai văd, nici vă aud,
Însă ușurătatea voastră-i grea,
- Pe cine să dăm vina?
Pe cine să dăm vina?
...
Pe cine să dăm vina pentru destinul țării noastre,
Acum, când cu Dumnezeu suntem în plin război?

Distribuie acest autor: